Одеса

місто

Зробити внесок

Стати волонтером

ВИБОРИ 2015

Перший номер

Народився 2 травня 1984 року в місті Вилкове Одеської області.
З 12 років долучився до діяльності екологічного центру “Дельта”. Приймав участь в різноманітних екологічних акціях, в команді науковців займався обгрунтуванням необхідності заповідання різноманітних куточків дельти Дунаю. В 2001 році вступив на біологічний факультет Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова. В 2006 році закінчив університет з відзнакою і поступив в аспірантуру.

В 2004 році був координатором ініціативи “Студентська хвиля”, метою якої була протидія адмінресурсу в вишах, і активізація молоді. Брав активну участь в “Помаранчевій революції” в Києві. На одній з акцій в Одесі познайомився з активісткою Майдану Галиною Коваль, з якою згодом одружився. Маю двох доньок — Ярославу і Соломію.

В 2006 році разом з друзями утворив Одеський осередок молодіжної організації “Демократичний Альянс”, яка стала однією з перших патріотичних молодіжних організацій в місті. Цю організацію очолював до 2011 року. За цей час ДемАльянс реалізував сотні різноманітних соціальних, культурних, патріотичних та адвокаційних заходів.

В 2009 заснував “Вишиванковий фестиваль” – найбільший щорічний патріотичний фестиваль на півдні України.

Займаюся пішохідним та велосипедним туризмом. Колекціоную екстремальні види спорту. В 2010 організував проект “Експедиція”, в рамках якого з друзями організовуємо щорічно дитячі та молодіжні походи, наметові табори та подорожі.

З 2011 року працюю як фізична особа — підприємець. Надаю послуги з проектного менеджменту, організації тренінгів та моніторингів.

В 2011 році разом з іншими членами молодіжної організації “ДемАльянс” утворили однойменну партію, одеський осередок якої я очолив. Партія організовувала публічні акції для привернення уваги до найбільш нахабних кроків міської ради — розкрадання земель рекреаційного призначення, спроби взяти мільярдний кредит на ремонт майже приватного аеропорту, відсутності реакції на проблеми урбаністики. Також займалися забезпеченням доступу до публічної інформації. Зокрема контролювали оприлюднення проектів рішень, відповіді на запити, оприлюднювали декларації чиновників (наприклад декларацію мера Костусєва з матеріальною допомогою в мільйон гривень).

Також ДемАльянс вимагав і добився оприлюднення матеріалів Генерального плану Одеси. В рамках цього процесу був організований громадський рух “Генеральний протест”, метою якого стала боротьба за збереження зелених зон міста і боротьба проти незаконної забудови узбережжя і історичного центру міста. ДемАльянс організовував перші в місті ініцівтивні громадські слухання щодо Генплану, Траси Здоров’я і Ланжерону. Разом з іншими учасниками “Генерального протесту” ми двічі домагалися зняття з розгляду Генерального плану, допоки в ньому не закріпили статус парка “Ювілейний”.

В 2013 я був одним з організаторів Євромайдану в Одесі. Після побиття студентів на Майдані організував перший протестний мітинг на Михайлівській площі. Згодом відповідав за організацію вуличних акцій протесту на Майдані, під Генпрокуратурою, Солом’янським судом, офісами лідерів депутатських груп. В лютому — березні 2014 був відповідальний за організацію в Одесі багатотисячних маршів в підтримку України.

В вересні 2014 був мобілізований. Службу проходив прикордонником на Дунаї та острові “Зміїний”.

В серпні 2015 року, як волонтер команди Саакашвілі, утворив “Антикорупційний офіс” — громадську організацію, що розслідує корупційні схеми, що існують в Одесі.

 

ВИБОРИ 2015

Наші кандидати

Представників немає.

Зробити внесок

Стати волонтером

ГОЛОВНЕ

Виборча програма

“МІСТО, ЗРУЧНЕ ДЛЯ ЖИТТЯ”

Одеса

2015 рік

Вступ

Більшість громадян нашої країни проживають у містах. Тут народжуються наші діти, тут ми навчаємося в школах та університетах, тут ми знаходимо першу роботу, створюємо наші родини, працюємо та йдемо на пенсію.

Більшу частину життя ми проводимо саме в них. Тому зробити місто зручним для людини – наш головний пріоритет. Ми віримо, що кожен мешканець міста незалежно від віку, статі, національності, віросповідання чи рівня доходів має почувати себе в місті комфортно та безпечно.

Повага до людини, її гідності, прав і свобод має стати фундаментом подальшого розвитку наших міст і забезпечити представнику громади вплив на своє місто. Він, а не чиновник чи політик, є джерелом влади.

Повага до людини, її гідності має лягти в основу міської архітектури, громадських просторів, інфраструктурних рішень, оновленої транспортної системи, медичних та освітніх послуг, екологічних заходів міста.

Політика для нас – це інструмент для змін. Аби їх здійснити ми об’єднуємо порядних, професійних людей у партію “ДЕМАЛЬЯНС” і ведемо їх на вибори.

Розділ 1. МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ

  1. Мешканці міста мають отримати вплив на розвиток міста та взяти за нього відповідальність.

Ми віримо в те, що місто стає зручним для життя тоді, коли людина, яка в ньому мешкає, має вплив на його розвиток і бере на себе частину відповідальності.

На національному рівні ми підтримуємо наміри держави здійснити реформу з децентралізації, зокрема наголошуємо на необхідності врегулювати питання проведення загальних зборів у громадах і місцевих референдумів.

На місцевому рівні ми ставимо завдання:

Для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ):  місцеві ради та їхні виконавчі органи забезпечуватимуть супровід і підтримку на всіх етапах  створення та діяльності ОСББ. Зокрема здійснюватимуть допомогу в питаннях реєстрації об’єднань, захисту від компаній-монополістів, здійснення заходів енергозбереження та енергозаощадження, залучення доступних кредитних ресурсів для термомодернізації будинків, запровадять роботу над організаційною спроможністю керівних органів ОСББ.

Для органів самоорганізації населення (ОСН): передачу повноважень, стабільне фінансування, яке забезпечить незалежність ОСН від правлячих партій.

Для громадських організацій та ініціатив, які розвивають громаду та  вирішують її проблеми: фінансування проектів, залучення до вироблення рішень.

Ми віримо, що зміни навколо – результат зусиль багатьох.

  1. Українські міста мають стати безбар’єрними.

Пересуватися містом має бути легко. Створені умови для цього – прояв поваги до людини та її гідності. Безбар’єрність формує зручність для всіх і збільшує життєвий простір для вагітних жінок, батьків із дитячими візками, людей похилого віку, з інвалідністю чи тимчасовими порушеннями здоров’я.

ДЕМАЛЬЯНС виступає за поетапне створення безбар’єрного середовища в наших містах і пропонує:

Під час прийому нових об’єктів будівництва або ж після реконструкції будівель, площ, вулиць і транспортних розв’язок головний архітектор міста особисто тестуватиме їх на предмет доступності з дитячим візком, на інвалідній колясці та на велосипеді.

Дорогою до садочку, школи, магазину, кафе, кінотеатру чи лікарні більше не треба буде долати перешкоди. Пересуватися буде просто.

  1. Українські міста мають стати дружніми до родини.

Муніципалітети мають подбати про те, щоб батьки з дітьми будь-якого віку почували себе комфортно та могли брати повноцінну участь у житті міста. Будівлі, які належать територіальній громаді, передусім необхідно обладнати зручними пандусами та кімнатами для догляду за дітьми.

У парках і скверах потрібно передбачити місця й інфраструктуру для сповивання та годування немовлят, безпечні та цікаві майданчики для дозвілля та спорту, які б враховували потреби дітей і підлітків різного віку. На вулицях і площах необхідно забезпечити вільний прохід пішоходів із дитячими візками та велосипедами.

Під час планування транспортної інфраструктури міста необхідно приділити особливу увагу щоденним маршрутам родин із дітьми. Наявність зручних і безпечних пішохідних маршрутів із дому до найближчого дитячого садочка, школи, поліклініки потрібно забезпечити на 100%. Практика, коли батьки з дітьми змушені йти проїзною частиною, неосвітленими дворами, якими хаотично рухаються автомобілі, має бути припинена.

Місто має заохочувати приватний бізнес до врахування потреб батьків із дітьми.

  1. В українських містах мають бути запроваджені нові підходи до міського простору.

Українські міста потребують сучасних світових підходів до планування міських просторів, щоб забезпечити максимально зручне та комфортне життя людини.

Один із таких підходів є пріоритет пішохода та велосипедиста над автомобільним транспортом. Він передбачає облаштування в місті достатньої кількості громадських просторів, пішохідних вулиць, безпечних пішохідних переходів, стрімкий розвиток велосипедної інфраструктури (мережі велостоянок, велопрокатів, спеціально виділених смуг для велосипедистів на дорозі).

Також ми виступаємо за розробку стандартів вигляду міського середовища, впорядкування зовнішньої реклами та вивісок, запровадження більш жорсткої відповідальності за порушення рекламного законодавства та відповідних місцевих порядків її розміщення.

Для створення дієвого контролю з боку громадськості муніципалітети мають запровадити відкритий доступ до електронних баз даних місць розташування рекламних засобів та планів їх розміщення.

Міський простір має бути захищений від самовільного та хаотичного встановлення малих архітектурних форм. Ми підтримуємо розробку комплексних схем розміщення тимчасових споруд у містах і наполягаємо на необхідності стандартизації їх вигляду.

У вирішенні цього питання ми керуємося потребами людини.  Мешканець міста повинен мати можливість придбати товари першої необхідності в зоні пішохідної доступності. В місцях, де такої можливості немає, можуть розміщуватись тимчасові споруди.

Ми виступаємо за сприяння переведенню житлових приміщень перших поверхів існуючих будинків у нежитловий фонд для створення альтернативи малим архітектурним формам.

Також ми вважаємо важливим розвинути в містах мережу стаціонарних громадських туалетів у парках, скверах та інших публічних місцях.

  1. Міська забудова та повернення довіри.

Корупція чиновників, бажання недобросовісних забудовників за будь-яку ціну нажитися  спричинили у країні сотні кривавих протистоянь із мешканцями міст, які стали на захист своїх життєвих просторів. Довіра до органів влади і будівельного бізнесу опустилася до критичного рівня.

Міста потребують нового спільного бачення свого розвитку. Це бачення має стати угодою громади, бізнесу та органів місцевої влади щодо того що, де і коли будувати.

Ми виступаємо за розробку стратегій розвитку міст, нових генеральних планів із залученням громади, бізнесу, науковців, найкращих українських та іноземних експертів.

Для відновлення довіри також необхідно:

ДЕМАЛЬЯНС виступає за вільний доступ до водойм і захист пам’яток історії та архітектури. Сучасне місто має розвиватися в гармонії з минулим і майбутнім.

  1. Право на об’єктивну інформацію.

Комунальні газети та телеканали є залежними від органів місцевої влади і тому надають мешканцям міст упереджену та необ’єктивну інформацію. Хвалебні оди владі транслюються за кошти платників податків.

ДЕМАЛЬЯНС виступає за суттєву реформу всіх комунальних медіа: перетворення їх у бюлетені для оприлюднення лише рішень міських рад, без створення редакцій для здійснення агітації на користь влади. Ще один шлях, який ми підтримуємо – приватизація медіа колективом редакторів або ж у загальному порядку.

ДЕМАЛЬЯНС підтримує розвиток суспільного мовлення на базі регіональних телерадіокомпаній, підпорядкованих Національній суспільній телерадіокомпанії України.

Розділ 2. РОЗУМНЕ МІСТО

  1. Сучасне місто має забезпечити належні умови для здобуття освіти.

Ми впевнені, що освіта є фундаментом для змін у суспільстві, а також критерієм зручності проживання в місті. Належні умови навчання та якість освіти в дитячих садочках і школах українських міст – не лише турбота про дітей  і допомога батькам, але й піклування про майбутнє нашої країни.

На місцевому рівні ми відстоюватимемо:

  1. Стимулювання розвитку творчих індустрій.

Ми переконані, що розвиток міста, зручного для людини, безпосередньо залежить від використання творчого та інтелектуального потенціалу його мешканців, зокрема через створення творчих індустрій.

Європейський досвід доводить, що їх розвиток у місті активно стимулює процеси інновацій та розвитку середнього бізнесу, залучення іноземних інвестицій, модернізації публічного простору та підвищення привабливості територій, креативного відродження занедбаних індустріальних об’єктів, підвищення туристичної привабливості міста та урізноманітнення дозвілля його мешканців.  

На місцевому рівні ми підтримуємо:

  1. Розумний підхід до використання енергії.

За останні 7 років видатки міських бюджетів на енергоносії зросли у 5 разів, а загальний обсяг бюджетів лишився практично на тому ж рівні. Отже, можливості міст для здійснення капітальних інвестицій і розвитку громад суттєво скоротилися.

Українські міста споживають 70% енергоресурсів країни. В умовах зовнішньої агресії з боку Росії, загрози припинення постачання енергоносіїв і зростання цін на них українці й досі надмірно та неефективно їх споживають. Відповідальним кроком громад на ці виклики має стати енергетична ефективність.

На загальнодержавному рівні ми будемо підтримувати та працювати над впровадженням  директив Європейського Парламенту у сфері енергетичної ефективності в законодавство України. Директиви з ефективності енергії, енергетичної ефективності будівель, енергосервісу, відновлювальної енергетики повинні бути в повній мірі впроваджені в Україні.

А на рівні міст ми плануємо використати досвід добровільної європейської угоди мерів щодо скорочення споживання енергоносіїв на 20% до 2020 року, яка об’єднала вже більше 7000 міст Європейського Союзу.  Така практика дасть нам змогу досягнути швидких результатів у скороченні споживання енергії найближчим часом.

Тому на місцевому рівні ми підтримуємо:

  1. Розумний підхід до транспорту.

Перетворення громадського транспорту на зручний, безпечний, доступний і престижний – стратегічне завдання для місцевої влади.  Застосовуючи розумний підхід до його розвитку, ми прагнемо створити якісну альтернативу приватному автомобілю.

Це неодмінно зробить українські міста зручнішими для людей і відчутно поліпшить екологічну ситуацію.  

На місцевому рівні ми підтримуємо:

У сфері муніципальних доріг ми підтримуватимемо:

Наші рішення для Одеси:

  1. Пріоритетний розвиток міського громадського електротранспорту. Транспортна проблема Одеси вимагає негайного вирішення. З урахування обмеженості ресурсів, екологічної ситуації, на основі існуючої інфраструктури найбільш пріоритетними є розвиток трамваю (швидкісного трамваю) та тролейбусу. Маршрутки мають виконувати допоміжні функції.
  2. Нова система оплати проїзду в громадському транспорті. Скасування кондукторів і реалізація квитків через термінали. Квитки на день, тиждень, місяць, групові квитки. Зниження вартості постійних квитків на тривалий термін. Постійні квитки для пільговиків зі знижкою 50%.
  3. Модернізація інфраструктури громадського транспорту, що дозволить підвищити швидкість та комфортність перевезень. Ремонт трамвайних колій із заміною на сучасне безшумне полотно.  Поділ потоку громадського, зокрема трамваїв та решти транспорту. Модернізація тролейбусної інфраструктури з установкою автоматичних стрілок. Встановлення електронні табло на зупинках з інформацією про час прибуття та її дублюванням на сайті та додатку до смартфонів для відстеження міського громадського транспорту
  4. Оптимізація маршрутної мережі. Організація наскрізних трамвайних маршрутів, які будуть проходити через центр міста по виділеній смузі, об’єднуючі селище Котовського з селищем Таїрово (зі зменшенням часу перевезення до 1 години.), Великий Фонтан і Пересип (з зменшенням часу до 30хв). Збільшення кількості тролейбусних маршрутів, зокрема експрес-маршрутів, що поєднають Таїрово та Черьомушкі з центром міста. Скасування маршрутів маршрутних таксі, які дублюють трамвай і тролейбус. Переорієнтація маршруток на підвезення пасажирів до трамваю, а також на обслуговування периферійних районів.
  5. Модернізація, оновлення парку громадського траспорту і збільшення кількості рухомого складу. Ремонт і модернізація існуючого рухомого складу. Закупівля нового в Україні та б.у. в Європі рухомого складу. З організацією складання вагонів, зокрема, на одеських підприємствах. Введення контролю за санітарним станом громадського транспорту. На основних автобусних маршрутах використання автобусів великої місткості. Залучення коштів кредитів ЄБРР та інших банків до великих програм оновлення рухомого складу та інфраструктури електротранспорту.
  6. Створення мережі велодоріжок і системи велопрокату. Комплексний підхід до формування велосипедної інфраструктури міста, з пріоритетом використання велосипедів як міського транспорту та широкого застосування велосипедів туристами. Створення велосипедних маршрутів на пріоритетних напрямках та велосипедних хабів з громадським велопрокатом, велопарковками з охороною, можливості перевезення велосипедів у громадському транспорті.
  7. Обмеження руху приватних автомобілів в межах історичного центру міста. Пріоритетними тут мають бути громадський екологічно чистий електротранспорт, велосипедний рух, пішохідні зони з туристичними маршрутами. Через історичний центр мають пролягати основні трамвайні маршрути Північ-Південь. На в’їздах у центр міста має бути створено мережу перехоплюючих парковок в районі Привозу, Пересипу, Куликового Поля.
  8. Розвиток пішохідної туристичної інфраструктури і розширення пішохідних зон. Одеса – туристичне місто, і якісні пішохідні простори є одним з ключових факторів туристичної привабливості. У історичному центрі міста має бути створена мережа пішохідно-велосипедних туристичних маршрутів за рахунок організації пішохідних вулиць, та суттєвого розширення тротуарів за рахунок проїжджої частини, організація інтегрованого пішохідно-велосипедного маршруту “Заліжничний вокзал – історичний центр” з дублюванням громадським електротранспортом.
  9. Єдиний стандарт зупинок для всього міста має сформувати прозору систему інвестування підприємцями обладнання торговельних закладів на зупинках. Мають бути розроблені вимоги до дизайну, утримувачі зупинок мають забезпечувати наявність зручного стандартизованого розкладу руху, безкоштовного wi-fi, прибирання сміття тощо.
  10. Створення мережі швидкісного транспорту має забезпечити якісні транспорті послуги для мешканців міста та туристів. Основним видом транспорту має стати швидкісний трамвай, максимально відокремлений від автомобільного руху, що матиме переваги при проїзді перехресть. На додачу у місті створюється мережа виділених смуг громадського транспорту відповідно до магістральних тролейбусних маршрутів, а також у історичному центрі міста. Маршрути швидкісного транспорту мають маги гарантовані інтервали руху не менше 5 хвилин у години пік та 10 у непікові години. На окремих маршрутах може бути організовано нічні рейси кожні 20-30 хвилин, особливо це стосується туристичних напрямків.

Розділ 3. ЗЕЛЕНЕ МІСТО

Задоволення сучасних потреб не повинно підривати можливостей майбутніх поколінь. Міста, зручні для життя, повинні подбати про гармонійне поєднання економічних і соціальних потреб громади з метою постійного відновлення і збереження довкілля.

На місцевому рівні ми підтримуватимемо:

Розділ 4. ЗАМОЖНЕ МІСТО

Розвиток міста та підвищення рівня життя його мешканців потребують значних ресурсів.  Одним із головних джерел збільшення надходжень до міського та державного бюджетів є викорінення корупції.

Саме завдяки жорстким антикорупційним заходам поліпшиться клімат для розвитку зовнішніх інвестицій, створення нових робочих місць і зростання дохідної частини бюджетів громад.

Підвищення рівня комфорту та безпеки в містах також значною мірою залежить від створення сприятливих умов для ведення бізнесу.

  1. Конкурентне середовище.

Ми віримо в конкуренцію. Вона стає поштовхом для розвитку економіки міст, забезпечує кращу якість товарів і послуг для їх мешканців за кращою ціною.

У містах надзвичайно важливо створити умови для появи конкурентних ринків там, усунути штучні монополії та скасувати корупційно надані особливі привілеї для окремих компаній.

Ринок житлово-комунальних послуг.

В багатьох європейських містах за обслуговування багатоквартирного будинку конкурують кілька компаній, пропонуючи співвласникам різний набір послуг за різними цінами.

В українських містах існує штучна монополія комунального або приватного ЖЕКу на обслуговування будинку. Зламати цю монополію мешканці можуть, створивши ОСББ. Тоді співвласники матимуть можливість легко міняти одну компанію на іншу, якщо перша не задовольнятиме їх вимог.

Завдання органів місцевого самоврядування – допомогти будинкам з ОСББ бути гідним прикладом для наслідування. Міська влада повинна припинити утримувати комунальні ЖЕКи й заохочувати безвідповідальність.

Будівництво нового житла.

В Україні багато будівельних компаній. Утім, особливі умови, зокрема й безкоштовне отримання земельних ділянок, мають ті компанії, які належать місту або ж державі. Вони спотворюють конкуренцію та використовуються корумпованими чиновниками для зловживань і власного збагачення.

Ми виступаємо за ретельний аудит таких будівельних компаній, результатом якого буде ліквідація або ж продаж за сприятливої ситуації для отримання кращої ціни. Ті, хто розкрадали державні та комунальні підприємства, повинні бути притягнуті до відповідальності.

Ми виступаємо за прозорість у тендерах, інвестиційних конкурсах і підтримуємо земельні аукціони.

  1. Заохочення бізнес-активності та стимулювання малого та середнього бізнесу.

Внесок малого та середнього бізнесу в економіку українських міст збільшується. Втім, він досі набагато нижчий за європейські показники. Проте, потенціал зростання дуже високий. Значна кількість мешканців міст працює в невеликому бізнесі.  Ми вважаємо, що малий і середній бізнес – це основа для становлення потужного середнього класу в країні, тому підтримуємо створення умов для його розвитку.

На місцевому рівні ми виступаємо за:

Розділ 5. БЕЗПЕЧНЕ МІСТО

Безпека – одна з базових потреб людини й ознака міст, зручних для життя. Прагнучи створити для людини безпечний простір у містах, ми виступаємо з кількома ініціативами, зокрема:

Завдання, яке ми ставимо: підвищити рівень безпеки дітей у навчальних закладах і дорогою до них.

Тільки за 6 місяців нинішнього року в Україні сталося 2394 ДТП за участю дітей. Серед основних причин – раптовий вихід дитини на проїзну частину та перехід вулиці у невстановленому місці, часто – на шляху до школи.

На дорогах біля дитячих садочків і шкіл має бути запроваджено інший швидкісний режим. Зокрема поблизу навчальних закладів необхідно обмежити рух транспорту з дозволеною швидкістю до 30 км/год, обладнати їх спеціальними попереджувальними дорожніми знаками, камерами фіксації порушення правил дорожнього руху. Також необхідно обладнати дороги засобами примусового зниження швидкості (лежачими поліцейськими), магістральні – світлофорами на вимогу.

За останній рік у країні погіршилася криміногенна ситуація, а у зв’язку з війною значно виріс обіг незаконної зброї. Проте, системних заходів безпеки у школах і дитячих садках не запроваджено.

Ми виступаємо за те, щоб:

В більшості українських міст рятувальні служби мають застаріле обладнання, а техніки для евакуації мешканців висотних будинків немає взагалі. Це унеможливлює або значно ускладнює рятувальні роботи, тому ставить під загрозу життя людей, які опинилися в біді.

Ми виступаємо за невідкладне придбання необхідної техніки, також за рахунок міського бюджету, аби попередити людські втрати.

Зношеність систем тепло- та водопостачання, міської каналізації в українських містах складає від 30% до 70%. Постійні аварії, підмиви та провали становлять загрозу для життя та здоров’я людини.

Місцева влада переважно звикла ігнорувати проблему зношеності інженерних мереж, а натомість – залюбки спрямовувати видатки на проекти, які можуть давати їм політичну вигоду на найближчих виборах.

Ми виступаємо за те, щоб оновлення та ремонт інженерних мереж та освітлення вулиць стали пріоритетними серед інших капітальних видатків у бюджетах громад.

Міста мають бути підготованими до надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру. Для цього необхідно здійснити:

Також ми підтримуємо створення муніципальної поліції і прийняття закону про муніципальні органи правопорядку.

Розділ 6. КУЛЬТУРНЕ МІСТО

Культура – одна із засад здорових взаємин у багатонаціональному середовищі, ми виступаємо за піднесення рівня культури та освіти населення, за співвідношення власної культури конкретної людини з вимогами громади, що проживає на одній з нею території, за взаємозбагачення на основі спільного обміну кращими зразками культури та за примноження цінності людини у суспільстві. Для цього необхідно створити умови для кожної людини та родини, в яких вони матимуть змогу реалізувати власні культурні потреби, зберігати та примножувати багатство своєї сімейної та етнічної культури.

Ми виступаємо з такими ініціативами:

 

Допомога

Ви можете нас підтримати

Зробити внесок

Стати волонтером

ПРАВДИВО

Ключові факти про ДемАльянс

Головне, що потрібно знати про нас

1 ДемАльянс це політична партія, яка «виросла» з однойменної молодіжної громадської організації в 2011 році. До цього з 1996 року Демократичний Альянс проводив навчання з лідерства для молоді та боровся з корупцією.

2 ДемАльянс це правоцентристи. Ми виступаємо за конкуренцію в економіці, боротьбу з монополіями та ліквідацію комунальних підприємств..

3 ДемАльянс не має спонсора, і одночасно має їх дуже багато. Кожен бажаючий може зробити внесок у партійну скарбницю. Всі надходження та витрати партії доступні для перевірки он-лайн. Всі великі внески обов’язково іменні.

4 ДемАльянс запросив стати кандидатами від партії на місцевих виборів всіх бажаючих розвивати своє місто. Ця програма мала назву «Команда твого міста»

5 Програма ДемАльянсу називається «МІСТО, ЗРУЧНЕ ДЛЯ ЖИТТЯ» і була написана експертами з урбаністики, архітектури та громадського транспорту

6 ДемАльянс вважає що в основі державного апарату має лежати принцип субсидіарності – проблеми мають вирішуватись на тому рівні, на якому вони виникають.